החזר מס לשכירים לעומת עצמאים – מה ההבדלים?

מה בעמוד?

כל אזרח במדינה מחויב בהגשת דו"ח שנתי של ההכנסות וההוצאות שלו לאורך השנה הקלנדרית, היא שנת המס הרלוונטית. ישנה טעות רווחת בקרב הציבור ועל פיה רק עובדים עצמאיים שמנהלים את העסק שלהם צריכים להגיש את הדו"ח השנתי אך חשוב לדעת שגם על עובדים שכירים מוטלת חובה זו. הסיבה לכך שעובדים שכירים פחות מעורים לעניין זה היא הנחת היסוד אשר על פיה השכר של העובדים השכירים הרבה יותר קל לבקרה ומעקב ולכן ברוב המקרים חשבי השכר ומי שאמון על ביצוע ההפרשות שלהם מתלושי השכר בקיא בכל החוקים והתקנות. לעומתם עובדים עצמאיים צריכים לבצע בעצמם באופן יזום את כל הדיווחים לרשויות המיסים והמדינה וחשוב לוודא שדיווחים אלה מבוצעים גם בצורה אמינה ומדויקת וגם על פי החוק. האפשרות של קבלת החזרי מס קיימת הן עבור עצמאיים והן עבור שכירים וכדאי מאד לדעת את זה.

 

איך מתבצע החזר מס הלכה למעשה

על מנת להגיע לשלב המיוחל שבו החזר המס מבוצע ומתגלה שהעובד שילם יתר על המידה לאורך השנה – צריך לבצע לא מעט פעולות. ההבדל בין עובדים שכירים לעובדים עצמאיים טמון בבדיקה המדוקדקת והמעמיקה של כל התשלומים ושינויי המצב המשפחתי שיכולים להשפיע על קבלת החזרי מס. עובד עצמאי יפנה אל יועץ המס או רואה החשבון שלו ובעת עריכת הדו"ח השנתי איש המקצוע יבחן לעומק את כל התשלומים שבוצעו, את גובה ההכנסות, את התשלומים למוסדות המדינה ורשויות המיסים וכמובן כל מה שקשור לבן או בת זוגו של העובד, מספר הילדים שיש לו והגילאים שלהם, שינויים אישים, משפחתיים או בריאותיים שחלו בו ועוד. את כל הנתונים והמידע הוא יערוך ויבצע את החישובים על מנת לבדוק אם העובד זכאי להחזר. במידה וכן – הוא יגיש את כל המסמכים הדרושים והכסף יוחזר לחשבונות של העובד לאחר פרק זמן לא ארוך.

 

החזר מס לעובדים שכירים

כאמור, הנחת היסוד היא שמי שמחשב את השכר של העובדים בארגון יודע מה לעשות, מכיר את התקנות הרלוונטיות ויודע גם להתאים לכל עובד את ההפרשות הסוציאליות שלו בהתחשב במצבו האישי, המשפחתי והבריאותי. יחד עם זאת יכולים לקרות מקרים שנחשבים לנדירים וכאשר הם מצטרפים זה לזה הם בהחלט עשויים להשפיע על קבלת החזר מס. לא תמיד מי שדואג לתלושי השכר יכול או יודע לשים לב לדקויות ייחודיות או נדירות ולכן מה שמומלץ לעובדים שכירים זה לפנות אל איש מקצוע מעולם הבנקאות והחשבונאות שיבצע עבורם תסקיר מלא של כל ההכנסות וההוצאות שלהם, בדומה לזה שיבצעו עובדים עצמאיים וכך הם יידעו בוודאות אם מגיעים להם החזרי מס. עובדים שכירים רבים כבר יודעים היטב שכדאי להם לפנות ולקבל את השירות הזה.

מה בעמוד?
מאמרים נוספים

תפריט נגישות

בדקו אם לעסק שלכם מגיעה הלוואה

השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם עוד היום