מה הקשר בין הלוואות לעורך דין בשוק ההון?

מה בעמוד?

אמנם הלוואות ושוק ההון הם לא שני נושאים המקושרים זה לזה באופן אינטואיטיבי עבור אנשים רבים, אך הלכה למעשה הרבה אספקטים של פעילות גופים בשווקי ההון מהווים בפועל אמצעי לקבלת אשראי ומימון לניהול פעילות עסקית, בדומה להלוואות.

כך למשל פועל כל מנגנון אגרות החוב, אשר משמשות אפיק בשוק הון לגיוס אשראי מהמשקיעים. אז מה הקשר בין הלוואות לעורך דין שוק הון? לפניכם הסבר. 

כיצד לוקחים הלוואות בשוק ההון?

כאמור, היבטים שונים של פעילות בשוק ההון היא למעשה לקיחת הלוואות, פשוט במודל מעט שונה מהלוואות בנקאיות וחוץ בנקאיות שאתם כנראה מכירים. אפיק האשראי (הלוואות) המרכזי בשוק הון הוא אגרות חוב, ניירות ערך המונפקים הן ע"י חברות עסקיות והן ע"י ממשלות.

איגרת החוב היא נייר ערך המציין למעשה כי מי שרכש אותה נתן הלוואה לגוף שהנפיק את האג"ח, כאשר אותו גוף מקבל את הכסף אך גם מתחייב להחזירו אותו במועד מוגדר וגם לשלם לאותו משקיע-מלווה ריבית לאורך התקופה. 

עבור מדינות וגופים עסקיים ציבוריים, הנפקת איגרות חוב מהווה דרך יעילה, נוחה ולעיתים אפילו זולה לגייס אשראי בסכומים גבוהים מאוד.

מבחינת המשקיעים, הם מלווים כסף ומקבלים פוטנציאל ליהנות מרווחים של תשלומי ריבית, אשר מהווים את עיקר רווח הון הפוטנציאלי מאג"ח קונצרניות או ממשלתיות. 

כמובן שכמו בכל הלוואה, גם בהלוואות בשוק ההון דרך אג"חים יש סיכון מסוים לחדלות פירעון של הלווה או לקשיים בהחזרים אשר יצריכו ביצוע הסדר חוב, למשל עם קיצוץ בתשלומי הריבית למשקיעים, דחיית ההחזר של קרן האג"ח או אפילו מחיקה חלקית של הכסף שאמור להגיע חזרה למשקיעים. 

בהקשר להלוואות שוק ההון, השקעה במניות אינה נחשבת בפועל ככלי הדומה להלוואה. כאשר משקיע רוכש מניה של חברה ציבורית, הוא לא מלווה לה את הכסף – למרות שהנפקת מניות אכן משמשת לגיוס כספים מהציבור לטובת הפעילות העסקית של החברה. המשקיע קונה בעלות חלקית (זניחה לרוב כמובן) על החברה ומקבל את הפוטנציאל הפיננסי ליהנות מרווחיה וגם מעלייה בערך המניה שלה, כמו גם את הפוטנציאל להפסד הון במקרה של ירידת המנייה. 

אילו עבירות קיימות בהקשר להלוואות בשוק ההון

לא אחת שומעים על מקרים שם עבירות בשוק ההון, כולל כאלו הקשורות לפעילויות הלוואות ואשראי במכשירים הקיימים בשוק ההון. כך למשל התנהלות לא חוקית בעת הנפקת איגרות חוב יכולה בהחלט להיות עבירה על חוקי ניירות הערך של ישראל ואף עבירה פלילית עם עונשי מאסר בפועל וקנסות כבדים. למשל ביצוע פעולות מכוונות ולא חוקיות להעלאת התמורה של מנפיק מהנפקת אג"ח, הגשת תשקיף הנפקה כוזב, תשלומי שוחד לגופים מוסדיים ומשקיעים לרכישת אגרות חוב בהנפקה וכדומה. 

כך גם אי עמידה בהסדרי ההלוואה של איגרות חוב, ללא הסדר מתאים ורשמי עם המשקיעים, יכולה לייצר מצב של עבירות על חוקי ניירות ערך ועל חוקים אחרים. 

היבט אחר של עבירות הקשורות להלוואות בשוק ההון הוא כמובן היבט המיסוי – למשל אי תשלום המס המלא על רווחים ופעילויות בשוק הון, דיווחים כוזבים לרשות המיסים וכיוצא באלו. במקרים אלו מדובר על עבירות פליליות חמורות, עם פוטנציאל ענישה משמעותי וכבד. 

על כן, אנו ממליצים לפנות לעורך דין לעבירות פליליות, אשר יכול לייעץ לכם איך לפעול.

מתי יש צורך בעורך דין לשוק ההון

בכל מקרה של עבירות בשוק ההון או חשדות לביצוע עבירות בניירות ערך, יש באופן טבעי צורך להיעזר בשירותי עורכת דין לשוק ההון, כדי לנהל את התהליך בצורה היעילה והטובה ביותר מול הרשויות והגורמים השונים. אך עו"ד שוק ההון אינו בעל מקצוע הדרוש רק במצבים של עבירות שוק ההון, חקירות או חשדות למיניהם. 

למעשה, כמו בהמון תחומים אחרים, עורך דין יכול לסייע המון בכל שלב בתהליך, במניעת "נפילות" לבורות משפטיים, בהסדרת צעדים לפני ביצועם, בייעוץ משפטי כחלק מבחינת כדאיות לעסקה מסוימת ועוד מכלול של היבטים ומקרים. כך גם לגבי הלוואות בשוק ההון, המכשירים הפיננסיים השונים המהווים מקור אשראי בשוק ההון ועסקאות למיניהן, הן מצד המלווים והן מצד הלווים. 

מה בעמוד?
מאמרים נוספים

תפריט נגישות

בדקו אם לעסק שלכם מגיעה הלוואה

השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם עוד היום