התקשרו עכשיו

3929*
clock

הלוואה תוך שעה

amount
חזרה

האם כדאי לקחת הלוואה ממקום העבודה?

הלוואה חוץ בנקאית

הלוואות ניתן לקחת מכל מיני מקורות שונים בהם, גופים פיננסיים פרטיים, חברות האשראי, הלוואות חברתיות, בנקים ועוד. אחת מבין הדרכים הנוחות לקבלת הלוואה וכזו שלא כולם מכירים או משתמשים בה היא הלוואה דרך מקום העבודה. אין ספק שהלוואה שנקבל דרך המעסיק שלנו תהיה עם יתרונות רבים. אחד היתרונות המרכזיים הוא גובה הריבית, שכן לרוב מדובר על ריבית נמוכה משמעותית בהשוואה למקורות אחרים שמציעים גם הם הלוואות. 

ניסוח של ההלוואה

יש המון מקרים בהם המעסיק נותן לעובדים את ההלוואה, מבלי לתעד אותה וכמו כן מבלי להגדיר את תנאיה. הדבר עשוי לפגוע בשני הצדדים (כך במקרה בו העובד מפוטר, המעסיק יכול להישאר עם חוב ההלוואה של העובד ואז הוא עשוי לפגוע בזכויות שלו, בתנאים הסוציאליים ועוד). על מנת להימנע ממצב כזה, מה שמומלץ לעשות הוא לנסח את פרטי ההלוואה בכתב. הניסוח יכלול בתוכו מידע לגבי גובה ההלוואה (סכום ההלוואה המבוקש), אופן ההחזר (האם מהמשכורת החודשית או באמצעות תשלום שטרות חוב וצ'קים) וכמובן את גובה הריבית. חשוב מאוד גם לנסח תנאי יציאה מההלוואה וזאת במקרה של פיטורי העובד או במקרה שזה החליט להתפטר ממקום העבודה ביוזמתו. על מנת שהניסוח יהיה נכון ויעשה בצורה הטובה ביותר, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני עבודה שהינו בקיא בתחום.

ניכוי חודשי

על פי החוקים במדינת ישראל, אין הגדרה של סכום מינימאלי או סכום מקסימאלי שיש לנכות משכרו של העובד מדי חודש, בגין ההלוואה. מה שכן, החוק קובע דבר ברור, שכן אין לנכות סכום שיעלה על רבע משכרו של העובד. 

מס על ההלוואה ממקום העבודה

מקומות עבודה נותנים הלוואה שהינה בריבית נמוכה מהריבית הקבועה בפקודת המס. על כן, חשב החברה צריך לבדוק מהו השיעור שיש בין הריבית שקבועה בתקנות לבין הריבית שניתנה על ההלוואה ממקום העבודה. יש להדגיש בפני העובד, שיהיה עליו לשלם על אותו שיעור ריבית, דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות. אגב, יהיה עליו גם לשאת בתשלום מס הכנסה על אותו הפרש.

מה קורה במצב של פיטורים או התפטרות?

במידה ויש הלוואה, זו אינה נפרעת גם במצב שבו העובד פוטר או התפטר. על כן, במצב כזה המעסיק רשאי לנכות את הסכומים הנדרשים מהמשכורת האחרונה של העובד. כמובן עליו להודיע על כך לעובד.

שורה תחתונה

מומלץ לבדוק האם בסופו של דבר, ההלוואה יוצאת משתלמת לעובד. יכול להיות שעם התשלומים הנוספים, ההלוואה כבר תהפוך ללא כדאית. יש לערוך סקר שוק ולבדוק לגבי לקיחת הלוואה מכל מיני גופים בנקאיים וחוץ בנקאיים. בהתאם לכך, כאשר יש את כל הנתונים (הקשורים לגובה ההלוואה, תנאי ההלוואה, הריבית הצפויה), יהיה אפשר לבצע השוואה להחליט מאיפה הכי משתלם לקחת את ההלוואה.

חזרה

הלוואה לחברות בע"מ בלבד

X

הלוואה לעסקים וחברות

לקבלת הלוואה מלאו טופס