כמה אתם משלמים בכל חודש מס למדינה?

מה בעמוד?

מהן מדרגות מס ומה חשוב לדעת בנושא? ממה מושפע גובה התשלום? כיצד נוצרים פערים והאם ניתן לקבל החזר בעבור הפער? כל זאת ועוד במאמר הבא שלפניכם.

בואו נתחיל בהסבר הפשוט : מדרגות מס הלכה למעשה היא תקרה. כל מי שעובר את התקרה שנקבעה בחוק, דרוש בתשלום מס – ככל שההכנסה גבוהה יותר, התשלום גבוה יותר ולהיפך. תשלום המס שונה בין שכבות האוכלוסייה ומתפלג בהתאם לרמת ההכנסה המשתנה של כל אחד ואחת מתושבי ישראל, כך מי שמרוויח יותר ונחשב לחזק כלכלי יותר, יפריש ממשכורתו סכום כסף גבוה יותר שיועבר אל קופת המדינה ואילו האוכלוסייה החלשה יותר, תפריש סכום פחות ובכך העול יחולק באופן שוויוני ככל האפשר – במילים מקצועיות ניתן למנח את המיסוי כמס פרוגרסיבי אשר משתנה בהתאמה להכנסתו של כל אזרח.

נעים להכיר : מדרגות מס 

את הרעיון הכללי של מס פרוגרסיבי הבנו מהכיתוב לעיל, עכשיו ננסה להיכנס לעובי הקורה ולהסביר את הרעיון בפשטות האפשרית. הקשר שבין סכום המס לבין גובה ההכנסה נמדד בהתאם לחלוקה ברורה של קבוצות המחולקות על פי רף עליון של ההכנסה שבה – לכל אחת מהקבוצות יקבע אחוז מס אותו יגבו מההכנסה הקבוע וככל שעולים בהכנסה אחוז המס שיגבו מהקבוצות הגבוהות יהיה גבוה בהתאמה.

כל מה שצריך לדעת על החזרי מס

גובה המס אותו משלם כל אדם בקבוצה משתנה ומנגד, אחוזי המס בתוך הקבוצה לא משתנים בין האנשים וזו כשלעצמה הסיבה שהשיטה מוגדרת כמדרגות – ישנה עליה בין הקבוצות השונות אך אחוז המס נשאר בעינו.

השוני שבין ההכנסה וההשפעה הישירה על מדרגת מס

ההבחנה המהותית היא בין סוג ההכנסה הנחלקת לשני מישורים : הכנסה מ"יגעת אישית" דהיינו מעבודה קשה אותו מבצע האדם אל מול הכנסה ממקורות אחרים לרבות נכסי נדל"ן, השקעה בשוק ההון וכיוצא בזאת. המס מחושב בהתאם להכנסה השנתית המשוערת של האזרח – רשות המיסים משערת מה תהיה ההכנסה השנתית ובתאמה מלאה היא מטילה את הסכום החודשי על היקף ההכנסה שלו – שימו לב כי בשיטה זו עלולות להתקיים טעויות רבות ומגוונות ובעיקר אם החלפתם מקום עבודה, השכר שלכם השתנה, פוטרתם וכיוצא בזאת, אז נכון להגיש בקשה להחזר מס שזה כבר נושא בפני עצמו. 

כדי לחדד את הנקודה: חישוב מדרגות מס במקרה דנן, מבוסס על תחשיבים אותם קבעה רשות המיסים וכאמור, הן לא מדויקים ועלולים להשפיע באופן משמעותי על תקרת מדרגת המס ולהשפיע דרמטית על גובה המס אותו משלם האזרח.

מדרגות המס בנוגע להכנסה החודשית מעבודה

מדרגת מס הכנסה לאור עבודה חודשית ("יגעה אישית") משתנה ביחס למדרגות שנקבעו להכנסה ממקורות אחרים ועל כן חשוב לשים לב בקפדנות יתרה ולפצל את היקף ההכנסה בהתאם להכנסה מעבודה חודשית להכנסה ממקורות אחרים (השקעות נדל"ן, הכנסות משוק ההון וכיוצא בזאת). נכון לכתיבת שורות אלו קיימות שבע מדרגות מס שונות – המדרגה הנמוכה ביותר היא עשרת האחוזים דהיינו כל הכנסה מתחת לסכום 6,450, נחשבת להכנסה של עשרת האחוזים וכפועל יוצא, רק בעבור עשרה אחוז מהשכר יגבה המס. חשוב לזכור כי המס הנגבה הוא מס שנתי. המדרגה הבאה בתור היא מדרגה המחושבת להכנסה שעד 9,000 ₪, אז המס שיגבה הוא 14 אחוזים. המדרגה הבאה בתור היא מדרגת עשרים האחוזים – מי שההכנסה שלו היא עד 15,000 אלפים, אחר כך המיסוי ישתנה למי שמרוויח עד 20,000 ₪ אזי המיסוי יהיה 30%. מי שמרוויח מעל 20,000 שקלים, יתבקש לשלם מס בגובה של 31% עד 40,000 ₪ המיסוי יעמוד על 35% ושכר של 50,047 יתבקש להעביר מס של כ- 50% מהשכר.

נקודות זיכוי משפיעות על היקף תשלומי המס

שימו לב כי הפערים הם גדולים משמעותית בין מדרגה אחת למשניה, כך לצורך הדוגמא מי שמצוי במדרגת המס של עשרת האחוזים ומרוויח שכר של 6,000 ₪, יתבקש לשלם 600 ₪ מס (10% מהשכר) אך אם משכורתו תעלה ב- 500 שקלים בלבד, דהיינו הוא יקבל שכר של 6500 ₪, אזי הוא יתבקש לשלם מס של 900 ₪. בכל מקרה של עלייה בשכר, עליכם להיות ערניים ולהכיר בגובה המס אותו תתבקשו לשלם, לעיתים העלייה לא תשתלם. נקודה נוספת וקריטית שיש להביא בחשבון הן נקודות המס השונות אשר מזכות אתכם בנקודות, כך למשל אם חד הורית תזכה בנקודות מס, בוגרי תואר ראשון יזכו בנקודות מס זמניות וכן הלאה.

מאיזה סכום משלמים מס הכנסה

כל עובד אשר משתכר בשכר מינימום העומד על 5,300, חייב בתשלום מס כחוק אך כפועל יוצא, נקודות המס עליהן הוא מקבל זיכוי, מקזזות את המס אותו הוא צריך להעביר ובכך יוצא כי הוא לא מתבקש לתשלום מס – נקודות המס יכולות להיות בין היתר נקודות בעבור הפרשות לביטוח פנסיוני ועוד. שכר של עובד מינימום יחושב על פי מדרגת המס הראשונה דהיינו 10%. חשוב לזכור כי המיסוי המחושב הוא מיסוי שנתי ועל כן החישוב מתבצע לפי 63,600 ₪ לשנה ועל כן הזיכוי יהיה 6,360 ₪. כל עוד אתם עובדים באותו מקום עבודה למשך כל השנה (ועד שש שנים אחורנית), הרי שאין בעיה, אך אם הפסקתם לעבוד במקום העבודה המדובר, השכר שלכם פחת, התווספו לכם נקודות זכות ועוד, זה הזמן לבחון אופציה להחזר מס. 

לעיתים החזר המס יכול להסתכם בכמה אלפי שקלים ובעיקר אם המשכורת שלכם הפסיקה לפתע למספר חודשים או ירדה משמעותית לתקופה משתנה. חברה להחזר מס תאפשר לכם ליהנות מהחזר כספי שיאפשר לכם ליהנות מסכום כסף בלתי מבוטל שיועבר ישירות אל חשבון הבנק שלכם.

מה בעמוד?
מאמרים נוספים

תפריט נגישות

בדקו אם לעסק שלכם מגיעה הלוואה

השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם עוד היום