התקשרו עכשיו

3929*
clock

הלוואה תוך שעה

amount
חזרה

שוקלים לקחת הלוואה במקום העבודה? הנה כמה נקודות למחשבה

הלוואה - קרדיט יוניון

יש המון מקומות עבודה, בהם יש אופציה לעובדים לקחת הלוואה מהמעסיק. אין ספק שמדובר על רעיון מושלם, שכן העובד מצידו מרגיש שהמעסיק הולך לקראתו ומנגד המעסיק מרגיש גם הוא שנזקפות לזכותו עוד נקודות חיוביות אצל העובד אבל יש רק בעיה אחת – פעולת ניקוי המס מההלוואה, עשויה לפגוע באידיליה. 

על פי חוקי המיסוי, קיימים תנאים שעל פיהם נקבע המס על ההלוואה. על כן, חשוב מאוד שהעובדים וגם המעסיקים יהיו מודעים למרכיב המיסוי, עוד ההחלטה על מתן הלוואה או לקיחת ההלוואה ממקום העבודה. 

ניסוח הגדרות ברורות לתנאי ההלוואה

קרו מקרים, בהם המעסיק נתן הלוואה לעובדים וזאת ללא תיעוד או ניסוח של ההלוואה עצמה. הדבר יכול לפגוע גם בעובד וגם במעסיק. על כן, מומלץ לערוך הסכם כתוב הכולל את סכום ההלוואה, שיעור הריבית, תנאי ההלוואה, שיעור הניכוי החודשי שיהיה ממשכורת העובד וכמו כן מתן הסכמה לקיזוז יתרת ההלוואה מתלוש השכר וזאת במקרה של פיטורים. העדיפות היא לנסח ולערוך את ההסכם באמצעות ליווי של עו"ד דיני עבודה שהינו בקיא בתחום.

סכום ניכוי ההלוואה לא יעלה על רבע מהשכר החודשי של העובד

החוק לא קובע סכום מינימום או מקסימום ללקיחת הלוואה. מה שכן, הוא קובע שהסכום שהמעסיק ייקח על ההלוואה, לא יעלה על רבע משכרו החודשי של העובד. יש כל מיני דרכים בהן יכול העובד להחזיר את ההלוואה. לדוגמה, החזר מתוך המשכורת החודשית, החזר הלוואה באמצעות שטרות חוב או המחאות שינתנו מדי חודש ועוד.

כיצד מחושב המס על ההלוואה?

כפי שהוזכר קודם לכן, אין ספק שהמס על ההלוואה הוא זה שהופך אותה ללא משתלמת. אם ההלוואה שניתנה היא ללא ריבית או בריבית נמוכה מ-4 אחוזים, אז חשב החברה צריך לבדוק מהו ההפרש החיובי בין שיעור הריבית שנקבע לבין זה שקבוע בתקנות. יש ליידע את העובד לגבי ההפרש הזה, שכן הוא צריך לשאת בתשלום שלו. כאשר מוצגים כל הנתונים לגבי ההלוואה, העובד יכול להחליט בעצמו האם כדאי לו לקחת את ההלוואה או לא. כך גם המעסיק יוצא הוגן, שכן הוא מציג בפני העובד את כל תנאי ההלוואה כולל תשלומי המס שיהיה שישולמו על ידי העובד. 

שורה תחתונה

יש לזכור שככל שההלוואה תהיה גבוה יותר וכמו כן הריבית עליה תהיה נמוכה יותר מהתקנות, כך הסכום שהעובד יצטרך לשאת בו לצרכי מס יהיה גבוה יותר. לכן, לא תמיד משתלם לקחת הלוואה דרך מקום העבודה. יש לבחון את כל האופציות הקיימות ובהתאם לכך לבחור באופציה הכי נכונה ומשתלמת. כיום, ניתן לקחת הלוואות דרך הבנקים אך לא רק. אפשר לקחת גם הלוואות חוץ בנקאיות באמצעות אתרי אינטרנט התומכים במתן הלוואות חברתיות וכמו כן מגופים כמו חברות האשראי, חברות ביטוח, חברות לניהול פיננסי ועוד.

חזרה

הלוואה לחברות בע"מ בלבד

X

הלוואה לעסקים וחברות

לקבלת הלוואה מלאו טופס